
Tricki i sztuczki w Canvie
Canva to najlepszy przyjaciel niejednego specjalisty ds. marketingu. Szybka grafika na Facebooka, plakat, ulotka – możliwości są nieograniczone. Poniżej zebrałam kilka tricków, które pomogą Ci usprawnić pracę w Canvie – niektóre z nich to opcje, które nie są w żaden sposób ukryte, ale mam wrażenie, że rzadko się z nich korzysta – czas to zmienić!
Jeżeli masz ochotę, możesz też obejrzeć działanie tricków w praktyce:
Wyrównywanie i zaznaczanie elementów
Praca z wieloma elementami w Canvie może być nico problematyczna, zwłaszcza, że nie ma tu panelu z warstwami, tak jak to zazwyczaj bywa w programach graficznych. By oszczędzić sobie nerwów, skorzystaj z poniższych skrótów klawiszowych, pracując z elementami w Canvie:
Shift + strzałka – przesuniesz wybrany element o 10 pikseli w wybranym przez siebie kierunku. W ten sposób możesz bardziej precyzyjnie rozmieścić obiekty na swojej grafice i mieć pewność, że odstępy między nimi będą równe.
Szybkie kopiowanie elementu – kliknij w wybrany element, przytrzymaj klawisz alt (options) i przesuń element w dowolne miejsce na polu roboczym. W ten sposób utworzysz jego kopię. Zwróć uwagę, że Canva pokazuje od razu odległości między elementami. Dzięki czemu zyskasz pewność, że są one oddalone od siebie w równych odstępach.
Zaznaczanie elementu pod spodem – jeżeli na Twoim projekcie jest kilka elementów nałożonych na siebie, zaznaczenie tego pod spodem może czasami graniczyć z cudem. Ale od teraz to się zmieni ;) Kliknij w dowolnym miejscu, gdzie znajduje się dany element na Twoim projekcie i przytrzymaj klawisz ctrl (command) . W ten sposób zaznaczysz element pod spodem.
Wyrównanie elementu – Jeżeli „złapiesz” element i zaczniesz nim przesuwać w obrębie pola roboczego, Canva pokaże Ci wyrównania – i to zarówno względem strony, jak i np. względem innych obiektów w Twoim projekcie.
Praca z tekstem
Narzędzie tekstowe jest dostępne w menu po lewej stronie Twojego projektu, ale możesz wpisać tekst nieco szybciej. Wystarczy, że klikniesz na literkę t na klawiaturze. Na Twojej kreacji od razu pojawi się pole tekstowe;)
Bardzo ciekawym efektem, jaki można uzyskać za pomocą tekstu, jest wykorzystanie elementów w kształcie liter. W wyszukiwarce elementów wpisz „letter” albo „numbers” i znajdź litery z charakterystycznym jasnoniebieskim niebem w tle. Przeciągnij je do swojego projektu, a następnie wypełnij je dowolną grafiką. Ważne – wyszukuj tylko po angielsku! Canva jest przetłumaczona na j. polski, ale w przypadku jej wyszukiwarki to po prostu nie działa.
Zwróć uwagę na opcję odstępy – dzięki niej możesz ustawić odstępy pomiędzy poszczególnymi wierszami tekstu, a nawet między literami. Nie musisz robić tego „ręcznie” za pomocą spacji ;)
Tworzenie linków
Dowolny element na Twojej grafice może być linkiem! Wystarczy, że klikniesz w wybrany element i wybierzesz opcję łącze. Oczywiście zadziała to tylko w przypadku, gdy zapiszesz swój projekt jako PDF. Uważam, że do świetna opcja, gdy tworzysz np. e-booka, w którym chcesz zamieścić linki do dodatkowych materiałów.
Takich „smaczków” w Canvie jest z pewnością więcej i czekają, aż ktoś je odkryje i opisze. Jeżeli znasz inne tricki, których na co dzień używasz, podziel się nimi w komentarzu – niech inni skorzystają ;)
Jeżeli regularnie korzystasz z Canvy, sprawdź też konicznie:
Ile tu wiedzy! Dziękuje. Nie wpadłam na ten patent z łączem Z canvy korzystam z jakiegoś czasu, aczkolwiek nie odkryłam jeszcze jak zrobić twarda spacje, żeby tekst ładnie wyglądał. :(( Może wiesz?
Cześć Ola! Faktycznie, wygląda na to, że twarda spacja w Canvie nie działa. Albo trzeba próbować „manipulować” szerokością tekstu albo stworzyć kilka osobnych bloków tekstowych – aczkolwiek domyślam się, że na dłuższą metę może to być nieco upierdliwe. Jeżeli znajdziesz jakiś sposób na ten mankament, daj znać! Sama jestem ciekawa :)
Ja właśnie wymyśliłam! :D Robię CV i chciałam mieć tekst wyrównany do krawędzi i kombinowałam z tymi „sierotami” aż wpadłam na pomysł, żeby dodać na początku wyrazów w danym wersie dodatkowe literki i zmienić ich kolor na kolor tła. Dzięki temu wyrazy się rozchodzą równomiernie, tak jak to ma miejsce przy wyrównaniu do krawędzi, a niechciana „sierotka” przeskakuje do kolejnego wersu :D
Wow! Grunt to pomysłowość :) Dzięki za podzielenie się fajnym patentem!
Ja dodałem kilka zwykłych spacji przed samotną literą i po którejś ze spacji „sierotka” przeszła do nowej linii, a tekst w linii powyżej się wyjustował :D Na piechotę, ale działa! :)
Niestety ten sposób nie działa przy wydruku. Też zawsze robiłam tak, jak piszesz, ale któregoś razu wydrukowałam materiały i okazało się, że spacje przeniosły się do kolejnej linii przed „niechciane” słowo, które przesuwaliśmy do nowego wersu :(